ILA – Berlin `10

Już po raz kolejny w tym roku w dniach 8-13 czerwca na Berlińskim lotnisku Schönefeld odbyły się Międzynarodowe Targi lotnicze połączone z pokazami lotniczymi ILA 2010. Impreza ta odbywa się cyklicznie co dwa lata. W tym roku główną atrakcją była dynamiczna prezentacja samolotu transportowego Airbus A400. Nowa maszyna została wyposażona w cztery silniki EuroProp TP400 o mocy 8250 kW każdy. Podczas dynamicznego pokazu można było odnieść wrażenie, że maszyna jest zwrotna jak mały samolot turystyczny. W dalszej przyszłości nowy Airbus ma zastąpić wysłużone już C 130 Hercules oraz C160 Transall.

W programie tegorocznych pokazów nie zabrakło prezentacji samolotów i śmigłowców będący na wyposażeniu niemieckich sił powietrznych oraz niemieckiej armii. Niestety pokazy tego typu miały miejscy już przed kilkoma laty. Zaprezentowanie umiejętności Eurofigheter-a nie było niczym nowym dla widzów odwiedzających pokazy drugi bądź trzeci raz z rzędu. Można też było podziwiać dynamiczny pokaz najnowszego nabytku niemieckiej armii – śmigłowca MH-90. Maszyna potrafiła udowodnić, że jest praktycznie stworzona do latania w każdych warunkach ze względu na świetne umiejętności zwrotne podczas lotu.

Miłośnicy lotnictwa cywilnego mogli poczuć się zawiedzeni tegorocznym programem. Nie została pokazana żadna maszyna zasługująca na uwagę. Jedynie statyczna prezentacja Airbus-a A380 w barwach Emirates oraz start tegoż samego typu samolotu w barwach Lufthansy mogło rozczarować nawet laika, który przyjechał specjalnie na tą imprezę aby podziwiać największy samolot pasażerski świata. Wielką startą był brak prezentacji nowego Boeinga 787, który jak wiadomo odbył już pierwsze lotu i ku zdziwieniu pojawił się miesiąc później w Anglii na corocznych pokazach RIAT pod Oxfordem. Na wystawach statycznych można było zobaczyć bardzo interesującą wystawę samolotów amerykańskich sił powietrznych, niemieckiej armii oraz zespołu Red Bull, który w swoich zbiorach posiada wiele ciekawych maszyn historycznych.

Comments are closed.